Duodenal Switch

Duodenal Switch cerrahi işlemler arasında geniş kapsamlı kilo verme yöntemi olarak kullanılır. Yüksek kalorili beslenen hastalarda en etkili çözüm olarak görülmesiyle birlikte şeker hastalığı, yüksek tansiyon ve kolestrol gibi tablolarda da yine çok etkili olduğu gözlemlenmiştir.

Biliopankreatik diversiyon ameliyatından farklı olarak bu ameliyatta tüp mide sleeve gastrektomi (tüp mide) yapılmaktadır. İşlem sırasında mide çıkışının korunarak kesilen ince barsak mide çıkışının sonuna bağlanır. Ortak kanal ise 75 cm ile 10 cm arasında ayarlanarak biliopankreatik diversiyonda görülen bir takım yan etkiler azaltılır. Ayrıca midenin pyrolik olarak adlandırılan kapağı korunduğu için de hastanın hazımsızlık sorunu oluşmaz.

Duodenal switch işleminde midenin ghrelin (açlık hormonu) üretmekte olan kısmının işlem sırasında alınması ile hastanın açlık hissi azalır ve tüketilen besin miktarı da buna bağlı olarak sınırlanabilir. Böylece işlemin ardından alınan kalori miktarının azalmasına bağlı olarak hastanın kilo vermesi kolaylaşır. Özellikle yağ emilimini azaltmaya yönelik olan bu uygulama yağlı besinler tüketen hastalara özel olduğu için bu tip hastalarda etkili olduğu gözlemlenir. Ancak duodenal switch hastaları hayat boyu özel bir diyet ve vitamin – mineral desteği almak zorundadırlar.