ENDOSKOPİ

Endoskopi içi boş olan organların gözle incelenmesi işlemidir. Endoskopi genel bir adlandırma olup incelenen organa göre ismi değişmektedir. Örneğin yemek borusu-mide-oniki parmak barsağının birlikte incelendiği durumda Gastroskopi adını alır. Bazı endoskopistler bu tetkiki Üst GİS (üst gastrointestinal sistem) Endoskopisi olarak da tanımlarlar. Gastroskopi de Endoskopi denilen ışıklı ve esnek cihazla ağızdan sindirim sistemine girilerek duodenum denen ve halk arasında oniki parmak barsağı olarak bilinen kısma kadar ilerlenmektedir. Endoskopi kalın barsaklar için yapıldığında ise adı kolonoskopi olarak tanımlanabilir.

Bununla birlikte toplumda endoskopi dendiğinde genellikle yemek borusu-mide-oniki parmak barsağını görmek üzere yapılan Gastroskopi kastedilmektedir.
Endoskopik işlemler sedasyon yöntemi denen bir ilaç vasıtasıyla biliçli uyku hali oluşturularak yapılır ve hasta işlem esnasında rahatsız olmaz.sedasyon işlemi tam anlamıyla ameliyathanedeki uyutulma işlemi değildir,işlem esnasında uyku hali oluşturup o dönemi hatırlamamanızı sağlar.bu da hastalarımızın genelde yaygın ve yanlış bir kanaat olan zorlu ve rahatsız edici uygulama düşüncesine kapılmasına gerek olmadığını ortaya koyar.

Gastroskopi hangi durumlarda yapılır.

 • Yutma güçlüğü,göğüs arkasında yanma ve ağrı,ağza acı su gelmesi gibi yemek borusunu ilgilendiren hastalıkların teşhisinde,
 • Karın üst kısmında ağrı,yanma,ekşime,,bulantı kusma,tedaviye dirençli kansızlık,,nedeni bilinmeyen kilo kaybı gibi mide ve onikiparmak bağırsağının ilgilendiren hastalıkların teşhisinde,
 • Ağızdan taze kan gelmesi,kahve telvesi tarzında kusma veya siyah dışkılama ile kendini belli eden üst sindirim sistemi kanamalarının tespit edilmesinde,
 • Günümüzün en güvenilir yöntemi olarak yemek borusu,mide ve onikiparmak bağırsağı kanserlerinin teşhis edilmesinde,
 • İltihaplı alanların,ülserlerin,küçük tümörlerin tespit edilmesinde
 • Gastoskop içinden geçirilen özel aletler yardımıyla;darlıkların genişletilmesi,polip(etsi çıkıntılar) adı verilen tümörlerin cerrahiye gerek kalmadan çıkartılması,yutulan yabancı cisimleri çıkarılması ve kanama konrtolü tedavisinde kullanılabilir.

Kolonoskopide makattan esnek ve gastroskopa göre daha uzun olan endoskopla girilir ve yaklaşık 70-120cm kadar bir mesafe gözlenerek kalın barsaklarla ilgili hastalıklar araştırılır. O halde sindirim sisteminin endoskopik tetkikleri değişik isimlerde ve sindirim sisteminin farklı kesimlerini hedefleyerek yapılmaktadır.

Kolonoskopi hangi durumlarda yapılır.

 • Dışkıda koyu veya açık renkli kanama,siyah renkli dışkılama,
 • Tedaviye nayıt vermeyen kansızlık,
 • Dışkı şeklinde yassılaşma gibi değişiklikler
 • İzah edilemeyen kilo kaybı veya karın ağrısı
 • Uzun süreli ishal veya kabızlık
 • Bağırsak poliplerinin(etsi çıkıntıların) erken teşhis ve tedavisinde
 • Kalın barsak kanseri önlenebilir ve erken teşhis ile tamamen kurtulunabilinir bir kanser olduğu için hiç bir şikayet olmaksızın 50 yaş ve sonrasında 5 yıl aralıklarla kolonoskopi önerilir.

REKTOSİGMOİDOSKOPİ NEDİR?
Rektosigmoidoskopi işlemi kolonoskopinin kısa şeklidir.
 Kalın barsağın son 60 cm’lik kısmına (S harfine benzerlik nedeni ile) sigmoid kolon adı verilir. Kalın barsağın bu kısmının incelenmesine ise Rektosigmoidoskopi adı verilir. İşlem öncesinde kolonoskopide olduğu gibi birgün öncesinden hazırlık gerekmez. Hastanede lavman yapılarak temizlik yapılması yeterlidir.

İşlem süresi yaklaşık 5 dakikadır. Hasta seçimine de bağlı olarak genelde hafif rahatlatıcı ilaç uygulanarak yapılır. Kolonoskopi işleminde olduğu gibi gerektiği durumlarda biopsi alınabilir ya da polip saptanması durumunda polipektomi (polipin çıkarılması) uygulanabilir. Tipik hemoroidal ya da fissür (çatlak, yırtık) yakınması ile birlikte kanaması olan genç hastalarda önerilir.Yasal Uyarı


Bu web sitesi sağlık hizmeti vermemektedir, insanları bilgilendirmek ve sitemiz hakkında bilgi vermek amacı ile hizmet etmektedir. İnternet sitesinde yer alan bilgiler hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılmak üzere verilmez. Site içeriğimizde yer alan bilgiler tanı ve tedavi amacıyla kullanımından doğacak sorumluluk siteyi ziyaret eden kişiye aittir.
  Adınız

  Telefon No

  Sorunuz  İletişim Bilgileri


  Adres: Atatürk Mah, Ertuğrul Gazi Sk, Metropol İstanbul, A1 Blok, Kat:47, Daire No:606 Ataşehir/İstanbul  Çalışma Saatleri: Hafta İçi: 09:00 – 17:00, Cumartesi: 09:00 – 13:00


  Designed by ROAS Project Dijital Pazarlama 2023. All rights reserved.