Fistül

Fistül

Perianal absenin kronikleşmesi sonrası,anal kanal ile makat çevresi derisi arasında tünel oluşumuna perianal fistül denmektedir. Perianal fistüller perianal abselerden kaynaklanabileceği gibi müzmin bağırsak hastalığı(crohn),radyoterapi(ışın tedavisi) gibi nedenlerle de gelişebilir.

Perianal fistül makat çevresinde kirli sarı akıntı,irin-cerahat sızıntısı ve kaşıntı gibi bulgularla kendini gösterir.Perianal fistül hastalığı kabızlıkların yaşanmasıyla beraber ara ara abseleşme atakları gösterebilir.Cerrahi tedaviden kaçan ve ara ara abseleşmeler gösteren hastalarda yeni tüneler oluşması ve hastalığın komplike hale dönmesi söz konusu olabilir.Hastaların kabız olmamaları için bol su tüketimi ve lifli gıda tüketimini beslenme düzeninin içinde tutmaları gerekmektedir.

APSE:
Anal kanalda dışkı geçişini kolaylaştırmak amaçlı sıvı salınımını yapan bezlerin iltihaplanması sonrası bu bezlerde irin birikerek abse gelişimine neden olur.

Abse makat çevresinde şiddetli ağrı şikayeti oluşturur.Hastanın doktora başvurusu geciktiçe ağrı ve rahatsızlık gündelik yaşamı imkansız hale getirebilir.

Absenin tek tedavisi cerrahi drenaj(boşaltma)dır.Perianal abseler tekrarlama olasılığı yüksek hastalıklardır.Perianal abselerin üçte biri de kronikleşerek fistül hastalığına dönüşebilir.

Tanı:

  • Perianal fistül tanısı çoğunlukla hasta muayenesiyle konmaktadır.Hastalığın makat çevresindeki seyri,komplike olup olmaması,crohn hastalığı varlığı ve cerrahi stratejinin belirlenmesi için
  • Manyetik rezonanslı görüntüleme(MRG)
  • Rektosigmoidoskopi/kolonoskopi
  • Fistülografi gibi tetkikler kullanılabilir