Gastrik Bypass

Gastrik bypass, vücut içerisindeki fazla kiloların yağ dokusuna dönüşerek birikmesi sonucunda oluşan ve fazla kiloların diğer sağlık sorunlarına sebep olduğu morbid obezitenin tedavisinde kullanılan bir cerrahi işlemdir. Gastrik bypass ameliyatı obezite cerrahisi işlemleri arasında en yaygın kullanılan yöntemdir. Bu cerrahi işlemde metabolik sendrom ile seyredilebilen şeker hastalığı, yüksek tansiyon ve kötü kolesterol yüksekliği gibi hastalıklar daha kolay kontrol altına alınabilir.

Midenin hacmini küçültmeye ve emilimi kısıtlamaya yönelik yapılan bu operasyon iki aşamalıdır. Kapalı yöntemle yapılan bu operasyonun ilk aşamasında midenin girişinde 30 ml hacminde küçük bir mide tüpü oluşturulur ve kalan büyük mide tamamen ayrılır. Bu büyük mide karın içerisinden çıkarılır ve salgılarını üretmeye devam eder. İkinci aşamada ise küçük mide tüpüne ince bağırsak ile bağlantı yapılır. Bu bağlantı aracılığı ile besinler büyük mideyi bypass eder ve ince bağırsağa geçiş yaparak çalışır. Bu işlem sonucunda tüketilen gıdaların miktarını kısıtlar. Böylece daha az yemek ve daha az emilim sonucunda kilo kaybını görmek mümkün olabilir.

Gıda alımını kısıtlayıcı bu yöntemin iki çeşidi bulunur. İnce bağırsakların ayrılmadan halka şeklinde mideye bağlanması işlemine mini gastrik bypas adı verilir. Roux en Y gastrik bypass’da ise ince barsak ayrılarak bir ucu mideye diğer bir ucu ise belli bir mesafeden tekrar ince barsağa bağlanır. Bu iki işlem de birbirine yakın sonuçlarla kilo vermeye katkı sağlar. Kısacası bu işlem sonrasında hasta az gıda tüketip, tükettiği gıdalardan da az yararlanabilir..

Gastrik bypass tüp mide ile kıyaslandığında daha belirgin sonuçlar verebilir. Kişide açlık hissi azalır ve tokluk hissi artış gösterir. Buna bağlı olarak da kişinin kan şekeri de düzgün seyreder. Operasyon sonrasında gıda alımını kısıtlayıcı yöntem olması sebebi ile kişinin fazla kilolarının %60 ila 80’ininde kayıplar gözlemlenebilir. Ancak gastrik bypass işleminin tüp mideye oranla komplikasyon oranı daha yüksektir ve işlem sonrasında uzun süreli veya hayat boyu ilaç kullanılması gerekebilir.