Mide B0t0ksu Nedir? Uygulama Kimler İçin Önerilir?

Mide hareketlerinin yavaşlamasını hedefleyen mide bot0ksu yeni nesil zayıflama tedavileri arasında en dikkat çekici olanıdır. Mideye yapılan yapılan uygulaması; endoskopik yöntemlerle tamamlanır. Mide kaslarının kasılmasını sınırlandıran ve bu şekilde mide boşalma süresini geciktirerek iştah kaybı oluşturan yöntem, ideal kiloya ulaşmak isteyen sağlıklı kişiler için uygundur.

Mide b0t0ksu işleminin bir ameliyat olmadığı unutulmamalıdır!

Midesinde ülser ya da gastrit olan hastaların uygun tedavisinin tamamlanmasının ardından işlem gerçekleştirilebilir.

Kimlere Önerilir?

Fazla kilolarından şikâyetçi olan ve 16 yaşından büyük bireylere önerilir. Hastanın vücut kitle endeksi 40’ın altında olmalıdır. Obezite ameliyatı için uygun şartları taşımayan Cerrahi tedaviden kaçınan ve Sağlık sorunları nedeniyle ameliyat yapılamayan hastalara bu işlem önerilir. 16-65 yaş aralığında uygun kriterleri sağlayan herkese bu işlem güvenli bir şekilde uygulanabilir.

Neden İhtiyaç Duyulur?

Hareketsiz yaşamın yanı sıra düzensiz beslenme ve stres vücudu olumsuz yönde etkiler. Genetik yatkınlığın da etkisiyle yaşam boyunca pek çok kişi kilo problemiyle karşılaşır. Basit ve güvenli estetik uygulamalardan birisi olan bu işlem sağlıklı kilo vermenin en büyük destekçisidir. Obeziteyle mücadelede istenen kilo kayıplarının etkili bir şekilde sağlandığı uygulama ülkemizde ve dünyada yaygın bir şekilde tercih edilmektedir. Uygulama sayesinde yaşanan tokluk hissi midenin küçülmesini ve ardından da hedeflenen kilo kayıplarının gerçekleşmesini sağlar.

Uygulamanın Yan Etkileri Nelerdir?

Vücudun farklı bölgelerinde yaygın olarak kullanılan b0t0ks uygulamasının bilinen herhangi bir yan etkisi yoktur. Basit bir endoskopik işlemle tamamlanan mide b0toksu, alerjisi ve kas hastalığı olmayan kişilere güvenle uygulanabilir.

Neden Tercih Edilir?

Uygulama boyunca ciltte herhangi bir kesi yapılmadığı için cerrahi bir işlem olarak adlandırılmaz. Genel anesteziye gerek kalmadan tamamlanan işlem sedasyon altında yapılır. İşlem süresi ihtiyaca göre değişmekle birlikte ortalama 15-20 dakikadır. İşlem sonrasında hasta günlük hayatına kaldığı yerden devam edebilir. Uygulama sonrasında ağrı görülmemesi en büyük avantajdır ve hastanede yatış gerektirmez.

Etkileri Ne Zaman Görülür?

İştah azalması ve kilo kontrolü yaklaşık 3 gün içerisinde kendini belli etmeye başlar. Acıkma hissinin kaybolmasıyla birlikte 2 haftanın sonunda hedeflenen kilo kaybı ölçülebilir değerlere ulaşır. Toplam ağırlığının en az %15’inin işlemin ardından geçecek 20-24 haftalık sürede verilmesi beklenir. Hastanın yaşı, metabolizma hızı ve egzersiz yoğunluğu verilecek kilo miktarı üzerinde doğrudan etkilidir. Mide b0t0ksu işlemi; midenin düz kaslarını hedef alır. Uygulamanın bölgedeki sinir uçları ya da bağırsak hareketleri üzerinde herhangi bir etkisi yoktur.

Uygulamanın Ardından Nelere Dikkat Edilmelidir?

Uygulamanın ardından günlük rutinlere devam edilebilir. İşlemden istenen verimin elde edilebilmesi için kişinin gayret göstermesi ve disiplinli olması zorunludur. Uygulamanın ardından beslenme alışkanlıklarının önerilen biçimde güncellenmesi gerekir. Fast food, aşırı yağlı besinlerin ve karbonhidratlı gıdaların tüketilmesi kademeli olarak azaltılmalıdır. Sağlıklı ve dengeli beslenme işlemin başarısına önemli katkı sağlar. Öğünler aksatılmamalı ve asitli içecek tercihi yerini sağlıklı sıvılara bırakmalıdır.

Mide B0t0ksu ve Mide Balonu Arasında Ne Fark Vardır?

Mide b0t0ksu gibi endoskopik uygulamalardan bir diğeri de mide balonudur. Mide balonu uygulamasında balonun hacminin kişinin ihtiyaçlarına uygun olarak düzenli şekilde ayarlanması zorunludur. Bu da her seferinde yeni bir endoskopik işlem anlamına gelir. Mide içerisine yerleştirilen balon kimi hastalarda bulantıya neden olabilir. Mide b0t0ksunun en önemli avantajı etkisinin yavaşça kaybolmasıdır. Bu süreçte ani iştah artışı görülmez. İştah azaltıcı etkisinin zayıflamaya yardımcı olduğu buna rağmen kilo kaybı sağlayacak garantili bir yöntem olmadığı bilinmelidir.

Uygulama sonrasında sağlıksız beslenmeye ve hareketsiz bir yaşama devam eden hastalarda uygulamanın başarısız olma ihtimali olacağı göz önünde tutulmalıdır. İşlemin ardından beslenme planı bir diyetisyen tarafından hazırlanmalıdır. Uygulama sonrasındaki ilk beslenme 2 saat sonra yapılabilir. Beslenme uzmanı tarafından önerilen gıda türleri yine önerilen miktarlarda ve sıklıkta tüketilmelidir. Sigara kullanımının uygulama üzerindeki olumlu ya da olumsuz etkileri bilinmemekle beraber bu hastalarda sağlıklı bir yaşam için sigara tüketimi önerilmemektedir. İşlemin uygulamasının ardından; ilk 3 gün sıvı gıdalar, 4.günden itibaren günde 2 öğün olmak üzere protein ve sebze içerikli diyet yemekler tavsiye edilir.Yasal Uyarı


Bu web sitesi sağlık hizmeti vermemektedir, insanları bilgilendirmek ve sitemiz hakkında bilgi vermek amacı ile hizmet etmektedir. İnternet sitesinde yer alan bilgiler hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılmak üzere verilmez. Site içeriğimizde yer alan bilgiler tanı ve tedavi amacıyla kullanımından doğacak sorumluluk siteyi ziyaret eden kişiye aittir.
  Adınız

  Telefon No

  Sorunuz  İletişim Bilgileri


  Adres: Küçükbakkalköy, QBMED Plaza, Işıklar Cd. No:37, 34750 Ataşehir/İstanbul  Çalışma Saatleri: Hafta İçi: 09:00 – 17:00, Cumartesi: 09:00 – 13:00


  Designed by ROAS Project Dijital Pazarlama 2021. All rights reserved.