Tüp Mide Ameliyatı Kriterleri

mide-botoksu-nedir.jpg

Tüp Mide Ameliyatı Kriterleri

Obezite gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde görülme sıklığı artarak ortaya çıkan kronik ve kompleks en önemli sağlık sorunları arasında yer almaktadır. Uzman eşliğinde sağlıklı diyet programlarının ve fiziksel aktivitenin sonuç vermediği durumlarda kişi ameliyat kriterlerine uygun ise Sleeve Gastrectomy dediğimiz halk arasında Tüp Mide olarak bilinen obezite cerrahisi uygulanabilir. Tüp mide ameliyatında midenin %80’ini laparoskopik yani kapalı ameliyat yöntemi ile çıkartılmaktadır. Yetişkinlerde obeziteyi sınıflandırabilmek amacıyla ‘Beden Kütle İndeksi’ dediğimiz kilogram cinsinden kilonun boyun metre karesine bölümüyle ortaya çıkan değer baz alınır.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre obezite sınıflandırması şu şekildedir;

30.00-34.99 arası   1. Sınıf Obez,

35.00-39.99  arası  2. Sınıf Obez,

≥40.00 ve üzeri ise 3. Sınıf Obez (Morbid) olarak sınıflandırılır.

Tüp Mide Ameliyatına Uygunluk İçin;

 • BKİ> 40 kg/m2 olması ya da BKİ> 35 kg/m2 beraberinde; tip 2 diyabet, hipertansiyon, uyku apnesi, hiperlipidemi, reflü gibi komorbidite hastalıkların bulunması tüp mide ameliyatı için uygun kriteri oluşturur.
 • Cerrahi tedavilerden önce uygulanan medikal tedavilerde (diyetisyen desteği, fiziksel aktivite) başarısız olunması,
 • Psikolojik durumun stabil olması,
 • Kişinin herhangi bir şekilde aktif kalp hastalığı, ileri akciğer yetmezliği ve kanser gibi hastalığı olmaması
 • 18-65 yaş aralığında olan kişilere (Üst sınır ve alt sınır yaşın kişinin genel sağlık durumunun iyilik haliyle birlikte esneme payını içinde bulundurmaktadır. 18 yaş altı kişilerde hastanın obezite derecesi, hekimin kararı ve ebeveynlerinin onayı gereklidir. 65 yaş üstü kişiler için de yine obezite derecesi ile yandaş hastalıklarının varlığı ve genel sağlık durumuyla hekiminin onayı gereklidir.)
 • Hastanın diyabeti var ise ve tüm diyet ve medikal tedavi yöntemlerine karşın kontrol altına alınamıyorsa hastanın vücut indeksi 30-35 aralığında olursa dahi tüp mide ameliyatına uygundur.

Bu şartlar sağlanmadığı takdirde hastaya tüp mide ameliyatı uygulanamaz. Unutmayınız ki obezite cerrahi ameliyatları sadece estetik görünüm amacıyla yapılan ameliyatlar değildir. Vücutta aşırı yağlanma sonucu bozulmuş olan sağlığı iyileştirmek ve yaşam kalitesini arttırmak amacıyla yapılan bir sağlık ameliyatıdır.

 Yasal Uyarı


Bu web sitesi sağlık hizmeti vermemektedir, insanları bilgilendirmek ve sitemiz hakkında bilgi vermek amacı ile hizmet etmektedir. İnternet sitesinde yer alan bilgiler hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılmak üzere verilmez. Site içeriğimizde yer alan bilgiler tanı ve tedavi amacıyla kullanımından doğacak sorumluluk siteyi ziyaret eden kişiye aittir.
  Adınız

  Telefon No

  Sorunuz  İletişim Bilgileri


  Adres: Atatürk Mah, Ertuğrul Gazi Sk, Metropol İstanbul, A1 Blok, Kat:47, Daire No:606 Ataşehir/İstanbul  Çalışma Saatleri: Hafta İçi: 09:00 – 17:00, Cumartesi: 09:00 – 13:00


  Designed by ROAS Project Dijital Pazarlama 2023. All rights reserved.