Tüp Mide Ameliyatının Gastrik Bypass’a Göre Avantajları

man-feels-hesitant-whether-eat-hamburger-pizza-prefers-eating-junk-food-wears-round-spectacles-jumper-min.jpeg
 • Tüp mide ameliyatı, daha önce diyet yapıp başarısız olmuş kişilere uygulanmaktadır.
 • Tüp mide ameliyatı olan kişiler yalnızca fazla kilolarından kurtulmakla kalmaz aynı zamanda eşlik eden hastalıklarında da (hipertansiyon, uyku apnesi, diyabet, hiperlipidemi vs) büyük bir iyileşme görülür.
 • Tüp mide ameliyatında genel rutinde hastanede yatış süresi 2 veya 3 gündür ve hasta ameliyatın 3 veya 4.saatinde yavaş yavaş yürümeye başlar.
 • Ameliyatın ertesi günü ise hasta diyetisyen takibiyle berrak sıvı diyetine başlar.
 • Tüp mide ameliyatı diğer obezite ameliyatlarına göre komplikasyonları daha az olduğu için çok ağır bir beden işi yapmayan hastaların birçoğu 10.günde işlerine dönebilirler. Bu hastaya bağlı olarak daha erken de olabilir.
 • Tüp mide ameliyatı dünyada en yaygın yapılan standart ve pratik bir obezite ameliyatıdır. Yaklaşık olarak 30-45 dakikada işlem tamamlanır fakat vücudun anatomik yapısına bağlı olarak daha uzun süren ameliyatlar da olabilmektedir.

TÜP MİDE AMELİYATININ GASTRİK BYPASS’A GÖRE AVANTAJLARI

 • Tüp mide sayesinde besin alımında azalma gözlenirken aynı zamanda midenin çıkarılan bölümünden salgılanan açlık hormonunun (ghrelin) ortadan kaldırılmasıyla 18 ay süren iştah üzerinde kontrol sağlanmaktadır.
 • Gastrik bypassta da ghrelin seviyesinde azalma gözlenir fakat bu tüp midedeki azalıştan fazla değildir. Yani tüp mide ameliyatı gastrik bypassa göre iştahı daha iyi yönetir.
 • Tüp mide sonrası mideye endoskopik yolla girilip mide ve onikiparmak bağırsağı incelenebilir fakat gastrik bypassta kör bir mide bölümü kaldığı için endoskopik olarak orayı incelemek mümkün değildir. Yani kör midede kanser veya herhangi bir hastalık oluşursa bunun fark edilmesi çok zordur.
 • Tüp midede ince bağırsağa herhangi bir işlem yapılmadığı için emilim bozukluğu çok görülmez.
 • Gastrik bypassta ise midenin büyük bir kısmı ile ince bağırsağın bir kısmı devre dışı bırakıldığından emilim bozuklukları görülür. Sadece karbonhidrat ve yağların emilimleri azalmakla kalmaz vücuda faydası olan protein, vitamin ve minerallerin emilimleri de bozulur bu yüzden gastrik bypass hastaları ömür boyu multivitamin ve protein kullanmak zorundadır.
 • Tüp midede ise ilk haftalar sıvı beslenmeye ve midenin hacminin çok küçük olması dolayısıyla yeterli besin alınamadığından gerekli protein, vitamin ve mineraller sağlanamaz sadece 1 yıl multivitamin ve 6 ay protein kullanılması önerilir.
 • Tüp midede dumping sendromu görülmez fakat gastrik bypassta besinler hızla ince bağırsağa geçtiğinden bulantı, hâlsizlik ve terleme ile karakterize olan dumping sendromu görülebilmektedir.
 • Ameliyatın başarısı 10 yıl içinde kendini gösterir yani verilen kiloların 10 yıl boyunca korunumu ve geri kilo alımının olmayışı ameliyat başarısını göstermektedir. Eğer ameliyat
 • sonrası verilen kilolar geri alındıysa tüp mide üzerine 2. Bir ameliyat yapılabilir bu oldukça kolaydır fakat bu gastrik bypassta çok söz konusu değildir. Gastrik bypassı tüp mideye çevirmek yada üzerine başka bir ameliyat yapmak çok zordur.
 • Ayrıca tüp mide ameliyatı yapımı kolay ve kısa süreliyken gastrik bypass ameliyatının yapımı daha karışık, riski artmış ve uzun sürelidir.


Yasal Uyarı


Bu web sitesi sağlık hizmeti vermemektedir, insanları bilgilendirmek ve sitemiz hakkında bilgi vermek amacı ile hizmet etmektedir. İnternet sitesinde yer alan bilgiler hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılmak üzere verilmez. Site içeriğimizde yer alan bilgiler tanı ve tedavi amacıyla kullanımından doğacak sorumluluk siteyi ziyaret eden kişiye aittir.
  Adınız

  Telefon No

  Sorunuz  İletişim Bilgileri


  Adres: Atatürk Mah, Ertuğrul Gazi Sk, Metropol İstanbul, A1 Blok, Kat:47, Daire No:606 Ataşehir/İstanbul  Çalışma Saatleri: Hafta İçi: 09:00 – 17:00, Cumartesi: 09:00 – 13:00


  Designed by ROAS Project Dijital Pazarlama 2023. All rights reserved.