Sleeve Gastrektomi, midenin %80’lik dilimini oluşturan fundus bölümünün çıkarılmasıdır. Midenin fundus bölümünün çıkarılması ile bu bölümde salgılanan, tıpta ghrelin hormonu olarak adlandırılan açlık hormonunda azalma gerçekleşir. Ghrelin hormonu, fundus bölümünde salgılanan bir peptid proteindir ve beyindeki açlık hissinin önemli bir uyaranıdır. Tüp mide ameliyatı sonucunda midenin fundus bölümünün çıkarılması ile hormonun az salgılanmasına bağlı olarak kişide tokluk hissi oluşur ve kişinin iştahı azalarak kilo kaybına önemli ölçüde katkı sağlayabilir.

Tüp mide ameliyatı; ameliyat sonrası komplikasyon azlığı ve gereksinim halinde malabsorbtif cerrahiye dönüştürülebilmesi nedeniyle günümüzde tüm dünyada uygulanım sıklığı artmaktadır.

Tüp mide ameliyatı genel anestezi eşliğinde, yarım santimlik 5-6 adet delik açılarak yapılan laparoskopik (kapalı ameliyat) yöntem gerçekleştirilir. Ameliyat esnasında mideye tüp yerleştirilir, stapler yardımı ile midenin büyük kruvatür bölümü yerleştirilen tüpün ışığında alınır ve 2 cm’ye yakın açılan delikten çıkarılır. Ameliyatın bitmesinin ardından dikiş hattındaki kanamalar kontrol edilir. Ayrıca dikiş hattında herhangi bir kaçağın varlığını kontrol etmek için de mide özel boyalar yardımı ile şişirilir. Kontrol işlemlerinin sonrasında mideye yerleştirilen tüp çıkartılarak karın içerisine yerleştirilen drenaj sistemi sonrasında işlem tamamlanır.

Tüp mide geri dönüşümü mümkün olmayan bir ameliyattır. Ancak gereklilik halinde bypass ameliyatına da dönüştürülebilir.

Tüp Mide Ameliyatı (Sleeve Gastrektomi – Mide Küçültme)

Hastalarımızdan Gelen
Sıkça Sorulan Sorular

Tüp Mide Ameliyatı öncesi ve sonrasında en fazla merak edilen sıkça soruların yanıtları.


 • Kimler Tüp Mide Ameliyatı Olabilir?
 • Tüp Mide Ameliyatı için Uygun Yaş Aralığı Nedir?
 • Tüp Mide Ameliyatını SGK Karşılıyor mu?
 • Tüp Mide Ameliyatı’ndan Sonra Çok Ağrı Yaşar mıyım?
 • Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Hamile Kalabilir miyim?
 • Tüp Mide Ameliyatından Sonra Hamilelik için Ne Kadar Beklemeliyim?
Kimler Tüp Mide Ameliyatı Olabilir?

Vücut Kitle İndeksi (VKİ), 35’in üzerinde ise ve hipertansiyon, tip 2 şeker, insülin direnci, uyku apnesi, karaciğer yağlanması gibi yandaş hastalıklardan bir veya daha fazlasına sahipseniz ameliyat için genel olarak uyumlusunuz diyebiliriz.

Vücut Kitle İndeksiniz (VKİ)  40’ın ve yaşınız 18 üzerinde ise bu operasyon için genel olarak uygunsunuz demektir.

Tüp Mide Ameliyatı için Uygun Yaş Aralığı Nedir?

Tüp Mide Ameliyatı genellikle 18 ile 65 yaş arasındaki hastalara uygulanmaktadır.

Tüp Mide Ameliyatını SGK Karşılıyor mu?

Öncelikle Vucut Kitle İndeksinizin 40’dan fazla olması gerekmektedir. Yapılan tetkikler sonrası uygunsanız heyet raporu çıkarılarak, Tüp Mide Ameliyatının belirli bir kısmını  SGK kapsamında özel hastanelerde karşılatabilirsiniz.

Tüp Mide Ameliyatı’ndan Sonra Çok Ağrı Yaşar mıyım?

Tüp Mide Ameliyatı Laparoskopik işlem (kapalı ameliyat) olduğu için ağrı düşük düzeydedir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Hamile Kalabilir miyim?

Evet kalabilirsiniz. Tüp Mide Ameliyatı’nın gebelik sürecine etki edici olumsuz bir durumu yoktur. Sadece yeni ameliyat olmuş kişilerin ideal kilo sürecine ulaşması önerilmektedir.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Hamilelik için Ne Kadar Beklemeliyim?

Minumum 12 ay beklenmelidir.  Ameliyat sonrası beklenmesi önerilen gebelik süresi 18-24 ay arasıdır. • Ameliyattan Ne Zaman Sonra Çalışabilirim?
 • Tüp Mide Ameliyatından Sonra Cinsel İlişki
 • Mide Küçültme (Tüp Mide) Ameliyatından Sonra Vücudum Sarkar mı?
 • Tüp Mide Ameliyatından Sonra Asitli İçecekler İçebilir miyim?
 • Ameliyattan Sonra Saçlarım Dökülür mü?
 • Mide Küçültme Operasyonundan Sonra Alkol Tüketebilir miyim?
Ameliyattan Ne Zaman Sonra Çalışabilirim?

Tüp Mide ameliyatından  sonra ortalama olarak  1 hafta ile 10 gün arası gün arası evde istirahat öneriyoruz. Masa başı çalışacak hastalarımız ortalama 7 gün sonra çalışmaya başlayabilir. Fiziksel aktivite gerektiren işte çalışan hastalarımıza ise 30 gün sonra işe başlamalarını öneriyoruz.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Cinsel İlişki

Mide Küçültme operasyonundan sonra yüksek efor gerektiren aktivitelerden ilk 3 hafta uzak durmanızı öneriyoruz.

Mide Küçültme (Tüp Mide) Ameliyatından Sonra Vücudum Sarkar mı?

Ameliyat sonrası düzenli ve vücut şekillendirici sporlar yaparsanız, cildinizdeki sarkma problemini minimuma indirgersiniz. Estetik müdahaleye ihtiyaç duyarsanız ameliyatınızdan en az 12 ay sonra yaptırmanızı öneririz.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Asitli İçecekler İçebilir miyim?

Midenin iyileşme sürecini olumsuz etkilememek adına kola, gazoz, soda gibi asitli ve gazlı içeceklerin tüketimi önerilmemektedir. Mineral açısından zengin maden suyu tüketimini ise operasyondan ortalama 3 ay sonra, asidi gidene kadar iyice bekletip, ardından tüketilmesini öneriyoruz

Ameliyattan Sonra Saçlarım Dökülür mü?

Saçta dökülme olması, tüp mide ameliyatı olanların bir kısmında görülebilmektedir. Vitamin ve mineral eksikliği bu sorunun en büyük nedenir.  Saç dökülmesi kalıcı değildir yaklaşık 7-8 ay sonra dökülen saçlar yeniden çıkar. Beslenme düzeninize, Vitamin ve mineral değerlerinize dikkat ederseniz bu sorun ile hiç karşılaşmayabilirsiniz.

Mide Küçültme Operasyonundan Sonra Alkol Tüketebilir miyim?

Ameliyattan sonraki ilk altı ay kesinlikle alkol tüketilmesini önermiyoruz. Operasyonun altıncı ayından sonra ise düşük alkollü içkileri sınırlı bir şekilde tüketebilirsiniz.

Yasal Uyarı


Bu web sitesi sağlık hizmeti vermemektedir, insanları bilgilendirmek ve sitemiz hakkında bilgi vermek amacı ile hizmet etmektedir. İnternet sitesinde yer alan bilgiler hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılmak üzere verilmez. Site içeriğimizde yer alan bilgiler tanı ve tedavi amacıyla kullanımından doğacak sorumluluk siteyi ziyaret eden kişiye aittir.
  Adınız

  Telefon No

  Sorunuz  İletişim Bilgileri


  Adres: Atatürk Mah, Ertuğrul Gazi Sk, Metropol İstanbul, A1 Blok, Kat:47, Daire No:606 Ataşehir/İstanbul  Çalışma Saatleri: Hafta İçi: 09:00 – 17:00, Cumartesi: 09:00 – 13:00


  Designed by ROAS Project Dijital Pazarlama 2023. All rights reserved.